Kwas hialuronowy pod oczy: na dolinę łez, sińce i cienie pod oczami
Mówiąc o zabiegu kwasem hialuronowym “pod oczy” mowa o zabiegu wypełniania doliny łez – wgłębień pod oczami biegnących od wewnętrznego kącika oka w kierunku zewnętrznej części policzka, równolegle do bruzdy nosowo-wargowej. Pacjenci problem ten często opisują jako cienie i sińce pod oczami. Dodatkowo dolinie łez często towarzyszą prześwitujące spod skóry naczynia krwionośne.
Zapadnięta dolina łez sprawia, że twarz nie wygląda atrakcyjnie, wyglądamy na wiecznie zmęczonych, mimo odpowiedniej ilości snu.
Dlaczego kwasu hialuronowego nie można stosować pod oczy?
Kwasu hialuronowego nie powinno się podawać bezpośrednio w obrębie powieki dolnej. Powieka dolna ma to do siebie, że jest bardzo słabo umięśniona, a skóra bardzo cienka. Te czynniki powodują, że taki zabieg wymaga niezwykłej precyzji aplikacji bardzo rzadkiego kwasu (nisko usieciowany kwas hialuronowy), co długoterminowo nie daje gwarancji utrzymania poprawnego efektu zabiegu. Bardzo cienka skóra może powodować uwidocznienie “zbitego” produktu, który uległ przemieszczeniu, nawet jeżeli preparat był stosunkowo rzadki i dedykowany do zabiegów okolicy oczu. Po pewnym czasie widoczne mogą być worki i uwypuklenia pod oczami, co daje zgoła inny efekt od zamierzonego, szczególnie, jeżeli pacjent już przed zabiegiem boryka się z częstymi opuchnięciami powiek.
Dolina łez – przyczyny pojawiania się problemu
Pogłębienie doliny łez powoduje postępujące zanikanie podściółki komórek tłuszczowych (tzw. poduszeczki tłuszczowej) poszerzanie kostnych brzegów oczodołów i wiotczenie mięśni w obrębie oczodołu, co prowadzi do zapadania się skóry pod oczami. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sprecyzować, w jakim okresie problem pojawił się pierwszy raz (było tak “od zawsze”), winna jest prawdopodobnie specyficzna budowa anatomiczna twarzy uwarunkowana genetycznie (kształt twarzoczaszki, głęboko osadzone oczy).
Szereg czynników zewnętrznych, które predysponują do problematycznej skóry pod oczami, a na które mamy częściowy wpływ, to: długotrwała ekspozycja na niskie temperatury i wiatr, częste opalanie (co wysusza skórę), brak regularnego wysypiania, palenie papierosów i ogólnie niezbyt zdrowy tryb życia.
Z czasem w skórze syntetyzowanych jest coraz mniej włókien kolagenowych i elastyny, ukrwienie skóry jest słabsze i coraz bardziej widać efekty procesów starzenia – problem doliny łez będzie więc postępował.
Dolina łez w młodym wieku
Jeżeli problem doliny łez jest silnie widoczny w młodym wieku, jeszcze przed trzydziestką, defekt estetyczny nie wynika z procesów starzenia skóry – przyczyna ma podłoże genetyczne. Jeżeli dolina łez jest silnie zaznaczona właśnie ze względu na budową anatomiczną, redukcja wgłębień jest znacznie trudniejsza.
Leczenie powinno być skupione na poprawie ogólnego stanu skóry w górnej części twarzy. Zabiegi, które dobrze przeciwdziałają wiotkości i suchości skóry pod oczami to laseroterapia frakcyjna i mezoterapia igłowa. Szczególnie w przypadku skłonności do porannej opuchlizny pod oczami, pomijając wiek pacjenta, można kwestionować zasadność zabiegu wypełniaczem – warto wtedy w pierwszej kolejności skupić się na odpowiednim nawilżeniu i ujędrnieniu skóry pod oczami. Redukcja doliny łez jest również możliwa przez podanie bardzo małych objętości kwasu w trakcie regularnych zabiegów – redukcja wgłębień jest wtedy jednak bardziej krótkotrwała.
Jak działa kwas hialuronowy?
Iniekcje kwasu hialuronowego, którego z czasem zaczyna w organizmie brakować, pomagają stymulować produkcję nowych włókien kolagenowych i elastynowych, kwas HA chroni również skórę przed działaniem wolnych rodników. Dzięki właściwościom higroskopijnym, kwas dobrze wiąże cząsteczki wody i działa na skórę nawilżająco. Jest to substancja szeroko stosowana w medycynie estetycznej do zabiegów usuwania zmarszczek, odmładzania skóry i jej ujędrniania.
Kwas hialuronowy pod oczy – efekty
Kwas hialuronowy działa jak wypełniacz, więc pierwsze efekty wypełnienia doliny łez widać od razu – skośne zagłębienia na policzkach są widocznie płytsze. Dzięki “wypchnięciu” skóry przez wypełniacz dochodzi do redukcji cieni pod oczami, mniej widoczne są też prześwitujące naczynia krwionośne. Zaaplikowany kwas hialuronowy z czasem zwiększa swoją objętość, więc przez kolejne ok. 2 tygodnie efekty podlegają zintensywnieniu. Jeżeli istnieją ku temu wskazania, kwas hialuronowy zaaplikować można również na tzw. kurze łapki, wówczas efektem będzie wygładzenie zmarszczek mimicznych wokół oczu.
Ogólnie mówiąc, zabieg kwasem pod oczy sprawia, że skóra jest jędrniejsza i wygląda młodziej, pozbywamy się przemęczonego i przygnębionego wyrazu twarzy.
Ile utrzymuje się kwas hialuronowy pod oczami?
Kwas hialuronowy podany na dolinę łez, zależnie od rodzaju produktu, utrzymuje się 6-12 miesiecy. Wpływa na to usieciowienie kwasu, co przekłada się na gęstość produktu – im gęstszy produkt, tym dłuższe efekty.
Ile kwasu hialuronowego na dolinę łez?
Każdy przypadek rozpatrywać należy indywidualnie – zagłębienia doliny łez potrafią być mniej lub bardziej rozległe, o różnej głębokości, wszystko zależy więc od indywidualnych potrzeb pacjenta. Aby zabieg kwasem był bezpieczny, pod oczy podaję jednorazowo od 0,2 do 0,5 ml wypełniacza, nie więcej – chyba że zabieg wypełnienia doliny łez łączymy z zabiegiem wtedy objętość podanego kwasu będzie większa, ale na większej powierzchni twarzy.
Kwas hialuronowy pod oczy – skutki uboczne
W jednym z poprzednich wpisów poruszałem już stosunkowo dokładnie temat powikłań i skutków ubocznych po kwasie hialuronowym – będą one dotyczyć również zabiegów kwasem pod oczy, tak więc zachęcam do lektury.
Co zrobić gdy kwasu hialuronowego wstrzyknięto w okolicę oczu za dużo (tzw. nadkorekcja), lub wypełniacz podano zbyt płytko?
Jeżeli kwasu podano zauważalnie za dużo (nadkorekta), można zredukować nadmiar produktu za pomocą hialuronidazy. Jest to enzym wspomagający degradację kwasu hialuronowego – tak samo jak kwas HA występuje naturalnie w organizmie, jednak w okolicy oczu nie ma go wystarczająco dużo by zdepolimeryzować wcześniej podany kwas HA. Jeżeli nadmiar kwasu jest widoczny w postaci wałeczków czy worków pod oczami, sytuację najlepiej niezwłocznie skonsultować ze specjalistą, który podał kwas. Kwas hialuronowy może utrzymywać się pod skórą nawet 12-15 miesięcy, i nie jest możliwe odgórne stwierdzenie kiedy zgrubienia spowodowane przez wypełniacz ustąpią samoczynnie. Przypuszczenia, że wygląd skóry pod oczami ulegnie poprawie w ciągu kilku tygodni po zabiegu mogą być zgubne.