Kwas hialuronowy – zalecenia po zabiegu
Poniżej objaśniam podstawowe zalecenia dla pacjentów po zabiegach kwasem hialuronowym, które obowiązują zarówno po powiększaniu ust jak i innych zabiegach wolumetrycznych (modelowanie konturów twarzy, odmładzanie dłoni, wypełnienie doliny łez, wolumetria twarzy itd).
Unikaj forsowania organizmu przez 7 dni po zabiegu
Intensywne sporty podnoszą temperaturę skóry i zwiększają mikrokrążenie, dodatkowo pot sprzyja gromadzeniu się bakterii, więc łatwiej o zakażenie miejsc iniekcji. Zaleca się odpoczynek od intensywnego wysiłku fizycznego przez 3-7 dni po zabiegu, zależnie od rozległości wykonanych iniekcji. Po zabiegu powiększania ust kwasem zwykle wystarczą trzy dni, ale jeżeli był to zabieg wolumetrii twarzy lub odmładzania wierzchu dłoni, gdzie podaje się więcej produktu na większej powierzchni skóry, warto odczekać co najmniej tydzień zanim wrócimy na siłownię. Jeżeli regularny sport jest dla nas szalenie ważny, warto dopytać lekarza prowadzącego o ograniczenia obowiązujące konkretnie przy naszym zabiegu.
Pływanie, oprócz zmęczenia organizmu, zwiększa ryzyko infekcji przez kontakt z chlorowaną wodą – dlatego z powrotem na pływalnię należy bezwzględnie odczekać co najmniej 7 dni. Przez minimum 7 dni obowiązuje również “ban” na saunę, łaźnie parowe, solarium i opalanie oraz gorące kąpiele, bo wszystkie długotrwale podnoszą temperaturę ciała.
Zadbaj o higienę miejsc iniekcji
W zabiegach kwasem HA dochodzi do przerwania bariery skóra-otoczenie więc przy braku odpowiedniej higieny łatwo o infekcję miejsc po wkłuciach, nawet jeżeli do zabiegu używa się bardzo cienkiej igły, więc rany są ledwo zauważalne.
Poza wspomnianym “banem” na basen czy saunę, w okresie rekonwalescencji zadbaj o podstawową higienę w domu:
-
Czystą pościel, szczególnie jeśli posiadasz psa/kota który śpi w łóżku
-
Czyste ręczniki (po umyciu twarzy warto korzystać z ręczników jednorazowych, to samo tyczy się mycia dłoni zanim dotkniemy twarzy)
I po prostu unikaj dotykania twarzy jeśli nie jest to konieczne. Przez 7 dni powstrzymaj się od peelingów twarzy, intensywnego pocierania i masaży skóry w okolicach iniekcji.
Normalnymi skutkami ubocznymi po podaniu kwasu są zaczerwienienie, obrzęk i opuchlizna okolic iniekcji. Ulgę przyniosą zimne okłady, jednak lodu nie wolno przykładać bezpośrednio do skóry, najlepiej zrobić to przez sterylny gazik/czysty ręcznik. Jeżeli iniekcje kwasu wykonano na twarzy, przez pierwszy dzień/dwa po zabiegu unikaj nadmiernej mimiki twarzy.
Kiedy po zabiegu kwasem można się malować?
Zwykle po ok. 12 godzinach od zabiegu, o ile nie wystąpi nadmierna tkliwość na ból w okolicach wkłuć, można nałożyć pierwszy makijaż. Jeżeli tylko skutki niepożądane się nasilają, bądź którykolwiek z objawów nas niepokoi – nie warto dodatkowo podrażniać skóry.
Ważne, by akcesoria wykorzystane do makijażu były czyste, ograniczy to ryzyko infekcji.
W jakiej pozycji spać po zabiegu kwasem hialuronowym na twarz?
Po wolumetrii kwasem najlepiej spać na plecach, tak aby nie kłaść niepotrzebnego nacisku na skórę twarzy. Nie zawsze się to udaje, dlatego żeby ograniczyć ryzyko infekcji warto założyć czystą pościel, szczególnie jeżeli w domu mieszkają z nami zwierzęta.
Po zabiegu kwasem hialuronowym należy pić dużo płynów
Zależnie od zastosowanego preparatu, kwas może potrzebować ok. dwóch tygodni na ułożenie się i związanie cząsteczek wody w miejscu iniekcji dzięki swojej silnej higroskopijności. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, dlatego dobre nawodnienie w czasie rekonwalescencji może przyczynić się do lepszych i bardziej trwałych efektów zabiegu.
Czego nie wolno po zabiegu powiększania ust kwasem?
Poza wyżej wymienionymi ogólnymi zaleceniami po zabiegach kwasem, należy zwrócić uwagę na poniższe:
-
Intensywne pocałunki są niewskazane przez tydzień po zabiegu powiększania ust.
-
Przez 7 dni unikaj picia gorących napojów – rozgrzewają skórę i mogą powodować dodatkowy dyskomfort.
Skutki uboczne podania kwasu hialuronowego – kiedy do lekarza?
Pacjenci w miejscu aplikacji produktu odczuwają świąd, pieczenie, mrowienie, oziębienie, rozpieranie czy tkliwość skóry. W miejscu iniekcji może wystąpić opuchlizna, miejscowe zasinienie i rumień. Pod skórą mogą być widoczne nieregularne zgrubienia (grudki). Powyższe skutki uboczne podania kwasu nie powinny się nasilać ani uniemożliwiać normalnego funkcjonowanie. Jeżeli powyższe objawy nie ustępują lub się nasilają, należy jak najszybciej skonsultować problem z lekarzem, który wykonał zabieg.