Labioplastyka – przygotowanie do zabiegu i zalecenia po labioplastyce

dr n med. Łukasz Bełza
Szkolenie specjalizacyjne z zakresu ginekologii i położnictwa ukończył w I Klinice i Katedrze Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu. Swoją wiedzę pogłębiał w Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej przy PTL w Warszawie. Uczestnik licznych szkoleń i konferencji medycznych. Jego filozofia ginekologii i medycyny estetycznej jest nastawiona na odtwarzanie utraconego z czasem piękna i proporcji przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa zabiegów.

Z poniższego artykułu dowiesz się, jak odpowiednio przygotować się do labioplastyki oraz jak zadbać o miejsca intymne po zabiegu labioplastyki (zalecenia pozabiegowe).

Jak przygotować się do zabiegu labioplastyki?

Na 7 dni przed zabiegiem nie należy zażywać leków obniżających krzepliwość krwi (aspiryna, polopiryna i jej pochodne). Należy również zrezygnować z palenia na 6 tygodni przed zabiegiem oraz 6 tygodni po zabiegu.

Labioplastykę wykonuje się po okresie, nigdy bezpośrednio przed menstruacją. Data ostatniej miesiączki jest brana pod uwagę podczas ustalania daty zabiegu.

Przy labioplastyce za pomocą radiofali wymagane są wyniki następujących badań wykonanych nie wcześniej niż 1 miesiąc przed planowanym zabiegiem:

  • badanie cytologiczne
  • morfologia
  • układ krzepnięcia
  • glukoza na czczo
  • HCV, HIV

Wymagana jest wcześniejsza konsultacja ginekologiczna – pacjentka musi być zdrowa ginekologicznie (układ rodny, drogi moczowe).

W dniu zabiegu wymagana jest dokładna depilacja miejsc intymnych. Do kliniki należy zabrać ze sobą bawełniane majtki.

Labioplastyka – zalecenia po zabiegu

Stopień ingerencji chirurgicznej oraz indywidualne predyspozycje organizmu do gojenia będą determinować tempo powrotu do pełnej sprawności. Jednak bezwzględne przestrzeganie następujących zaleceń po zabiegu na pewno przyspieszy czas gojenia się rany, skróci czas rekonwalescencji i pozwoli uniknąć ewentualnych powikłań.

1. Utrzymuj odpowiednią higienę intymną

Higiena ran pozabiegowych: Po każdym skorzystaniu z toalety, delikatnie, ale dokładnie oczyszczaj okolice intymne za pomocą gazików oraz zaleconego przez lekarza płynu dezynfekcyjnego.
Wybór środków do mycia: Do mycia okolic intymnych stosuj hipoalergiczne emulsje, które nie zawierają drażniących substancji chemicznych ani perfum.
Unikaj gąbek i myjek: Nie używaj gąbek ani myjek, które mogą przenosić bakterie i powodować podrażnienia.
Pielęgnacja po zagojeniu: Po zagojeniu ran wystarczy delikatne opłukanie okolic intymnych ciepłą wodą, co pozwoli zachować higienę bez podrażniania skóry.
Przez 3 miesiące po zabiegu nie wolno korzystać z tamponów.

2. Noś przewiewną, bawełnianą bieliznę

Aby uniknąć podrażnień i zapewnić skórze dostęp powietrza, warto wybierać bawełnianą bieliznę przez co najmniej 2 tygodnie po zabiegu. W miarę możliwości należy unikać noszenia obcisłej bielizny lub odzieży, która może powodować otarcia i ucisk.

3. Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego w pierwszych miesiącach

Przez tydzień po zabiegu należy unikać dłuższego pozostawania w pozycji siedzącej i znacznego wysiłku fizycznego. Najlepiej by pacjentki wykonujące pracę siedzącą lub obciążającą fizycznie zrezygnowały z aktywności zawodowej na 7-9 dni po zabiegu (możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego).
Przestrzegaj wstrzemięźliwości seksualnej przez minimum 6 tygodni po zabiegu oraz zachowaj ostrożność później.
Po 6-8 tygodniach możesz wrócić do normalnej aktywności fizycznej, jednak zwróć uwagę na ewentualny dyskomfort. Sporty, które powodują duży nacisk na okolice intymne, takie jak jazda na rowerze czy jazda konna, należy wprowadzać stopniowo.
Zaleca się całkowitą rezygnację z jazdy konnej przez 6 miesięcy po zabiegu, natomiast jazdę na rowerze należy ograniczyć przez 6-8 tygodni. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.
Przez 6 tygodni po zabiegu unikaj kąpieli w basenie, korzystania z sauny oraz solarium, ponieważ w tych miejscach zwiększa się ryzyko infekcji.

4. Regularnie nawilżaj i chroń skórę

Po całkowitym wygojeniu ran, nawilżanie skóry okolic intymnych może poprawić jej elastyczność i komfort. Można stosować specjalne balsamy lub kremy do okolic intymnych (np. preparaty na bazie aloesu, kwasu hialuronowego), które nie zawierają substancji drażniących. Ważne jest jednak, aby wybierać wyłącznie produkty przeznaczone do stosowania w okolicach intymnych.

5. Unikaj drażniących produktów do kąpieli

Przez kilka miesięcy po zabiegu warto unikać długich kąpieli w gorącej wodzie oraz stosowania mocno pieniących się czy aromatycznych produktów kąpielowych, które mogą powodować podrażnienia. Prysznice są zalecane jako bezpieczniejsza opcja.

6. Chodź na wizyty kontrolne i przeprowadzaj samokontrolę

Regularne wizyty kontrolne w klinice pomogą ocenić efekty zabiegu oraz wykryć ewentualne powikłania na wczesnym etapie. Po zakończeniu okresu kontrolnego warto przeprowadzać samodzielne, okresowe badania, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.
W Nowa Estetyka zalecamy trzy wizyty kontrolne: w 9 dobie po zabiegu, po 6 tygodniach i 6 miesiącach.

7. Unikaj depilacji i innych zabiegów estetycznych przez pierwsze miesiące

Okolic intymnych nie należy depilować przez ok. 2 tygodnie po zabiegu.
Laserowa depilacja lub inne zabiegi kosmetyczne na okolicach intymnych są przeciwwskazane przez kilka miesięcy, gdyż mogą podrażnić wrażliwą, gojącą się skórę. Depilacja powinna być wykonana tradycyjnymi, mniej inwazyjnymi metodami, jak maszynka do golenia.

8. Zwracaj uwagę na nietypowe objawy

Objawy takie jak przedłużający się ból, nadmierny obrzęk, zaczerwienienie lub wyciek są sygnałami, że warto skonsultować się z lekarzem. Szybka reakcja pomoże zapobiec powikłaniom lub infekcjom.

9. Zadbaj o zdrową dietę wspierającą regenerację tkanek

Warto wzbogacić dietę w produkty bogate w witaminy A, C, E, cynk oraz kolagen, które wspomagają proces regeneracji skóry i gojenie ran. Dobrze zbilansowana dieta oraz picie dużej ilości wody pomogą skrócić czas rekonwalescencji.