Najczęściej zadawane pytania dotyczące labioplastyki: kompleksowy przewodnik dla pacjentek

dr n med. Łukasz Bełza
Szkolenie specjalizacyjne z zakresu ginekologii i położnictwa ukończył w I Klinice i Katedrze Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu. Swoją wiedzę pogłębiał w Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej przy PTL w Warszawie. Uczestnik licznych szkoleń i konferencji medycznych. Jego filozofia ginekologii i medycyny estetycznej jest nastawiona na odtwarzanie utraconego z czasem piękna i proporcji przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa zabiegów.

Czy labioplastyka boli?

Sam zabieg jest bezbolesny. Dyskomfort po zabiegu jest kwestią indywidualną i zależy od progu bólu pacjentki. Większość kobiet nie zgłasza potrzeby zażywania leków przeciwbólowych w okresie rekonwalescencji (ani przez pierwsze 2-3 dni po zabiegu). Dolegliwości nie powinny być na tyle dokuczliwe by uniemożliwiały normalne funkcjonowanie, a gdy tak jest, należy jak najszybciej skonsultować to z lekarzem wykonującym zabieg. Należy liczyć się z tym, że miejsce pozabiegowe może być tkliwe do 2-3 tygodni po zabiegu, co jednak nie powinno wymagać stosowania leków.

Jakie metody znieczulenia stosuje się w zabiegach labioplastyki?

Przy labioplastyce najczęściej stosuje się znieczulenie miejscowe, które nie wymaga kwalifikacji do narkozy a pacjentka nie musi być na czczo przed zabiegiem.

Jak długo utrzymuje się opuchlizna po labioplastyce?

Opuchlizna po labioplastyce jest całkowicie normalną reakcją organizmu na ingerencję chirurgiczną i założone szwy. Zazwyczaj utrzymuje się przez kilka godzin po zabiegu, jednak u niektórych pacjentek może utrzymywać się nawet do 4 tygodni. Z czasem powinna się zmniejszać. Opuchlizna powinna być niewielka i nie może ograniczać codziennych czynności. Ulgę w dolegliwościach mogą przynieść okłady chłodzące (przez materiał, nigdy bezpośrednio na skórę) – kilka razy dziennie po 15-20 minut. Okłady obkurczają naczynia krwionośne i tym samym zmniejszają opuchliznę. Gdy tylko zauważymy, że obrzęk się powiększa, należy jak najszybciej skontaktować się z operatorem.

Kiedy widać efekty labioplastyki?

Labioplastyka to zabieg redukcyjny – usunięcie tkanek widać więc z reguły od razu po operacji, chociaż zależy to od rozległości zabiegu. Ewentualna opuchlizna uniemożliwia jednak ocenę efektów zabiegu, dlatego z tą należy poczekać do 2-4 tygodni po zabiegu. Pełne efekty zabiegu można ocenić po 6 miesiącach.


Ile trwa rekonwalescencja po labioplastyce?

Czas gojenia się rany to kwestia indywidualna, przyjmuje się, że z reguły to 7-14 dni.
Szwy zdejmuje się po ok. 8 dniach. Czas do pełnego wygojenia to ok. 4-6 tygodni – przez ten czas należy stosować się do zaleceń lekarza.

Czy po labioplastyce można od razu siadać? 

Nie – po labioplastyce zaleca się unikanie długotrwałego siedzenia przez około 7-10 dni po zabiegu. Na ten czas pacjentki wykonujące pracę siedzącą powinny zrezygnować z aktywności zawodowej. Możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego, pod warunkiem że labioplastyka była wykonywana ze wskazań medycznych.

Co z jazdą samochodem po labioplastyce?

Jazda samochodem po zabiegu labioplastyki jest możliwa ale nie zalecana. W dniu zabiegu pacjentka może wrócić samodzielnie samochodem do domu. 

Jeśli zabieg nie był zbyt inwazyjny i nie wystąpiły powikłania, pacjentka może być w stanie prowadzić samochód po kilku dniach, jednak warto to zrobić ostrożnie i unikać długotrwałych podróży. 

W jakiej pozycji spać po labioplastyce?

Przez kilka dni po labioplastyce zaleca się spanie w pozycji na plecach. Spanie na plecach pozwala uniknąć nacisku na obszar zabiegu oraz zapewnia stabilność i wsparcie dla ciała podczas snu.

Czy po labioplastyce zostają blizny?

Jak po każdym zabiegu operacyjnym, po labioplastyce zostają blizny. W zależności od zdolności gojenia się tkanek u każdego z nas blizny wyglądają inaczej. W zależności od wybranej techniki operacyjnej blizny mogą być poukrywane w naturalnych zagięciach tkanek. 

Dlatego też to, czy po zabiegu blizny będą widoczne, zależy głównie od wybranej metody labioplastyki. Znaczenie mają też skłonność pacjentki do bliznowacenia i stosowanie się do zaleceń pozabiegowych

Istnieje kilka technik labioplastyki: metody TRIM i WEDGE niestety wiążą się z powstaniem blizn, które czasami udaje się ukryć w fałdach skóry. Z czasem blizny te zwykle stają się mniej widoczne.

Najbardziej zaawansowana metoda fenestracji wymaga odseparowania warstwy skóry od nerwów i naczyń krwionośnych, co pozwala na minimalny ubytek w unerwieniu. Labioplastyka metodą fenestracji pozostawia najmniejsze ślady a wolny brzeg zostaje zachowany. Ta technika jest preferowaną w Centrum Medycznym Nowa Estetyka.

Czy wargi sromowe odrastają?

Nie, wargi sromowe poddane zabiegowi labioplastyki nie odrastają. O ile przerost nie był spowodowany przewlekłą, nieleczoną infekcją lub innymi czynnikami zewnętrznymi, nie dojdzie do ich ponownego powiększenia.

Proces gojenia może wpłynąć na wygląd warg sromowych. Niektóre pacjentki mogą doświadczyć obrzęku, zasinienia czy zaczerwienienia w okolicach operowanej tkanki w pierwszych tygodniach po zabiegu. Jednakże, po zagojeniu się ran i ustabilizowaniu się gojenia, kształt i wygląd warg sromowych powinny być trwałe.

Jednakże, istnieją czynniki, które mogą wpłynąć na wygląd warg sromowych po labioplastyce, ale nie są to procesy odrastania tkanek. Naturalne procesy starzenia, zmiany hormonalne czy zmiany wagi mogą również z czasem wpłynąć na wygląd warg sromowych.

Ile czasu goi się rana po labioplastyce?

Całkowite zagojenie rany po zabiegu labioplastyki następuje po 6-8 tygodniach. Rezultat końcowy zabiegu widoczny jest dopiero po 6 miesiącach.

Dla swoich pacjentek przewiduję co najmniej 3 wizyty kontrolne: w 9 dobie po zabiegu, po 6 tygodniach i 6 miesiącach. Takie rozłożenie czasowe pozwala na optymalną ocenę gojenia się rany po labioplastyce. Podczas pierwszej kontroli rozpuszczalne szwy zostają usunięte.

Oczywiście wszelkie odstępstwa od normy lub pojawienie się jakichkolwiek niepokojących objawów należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem prowadzącym. 

Ile nie można uprawiać seksu po labioplastyce? 

Zalecane jest zachowanie abstynencji seksualnej przez minimum 6 tygodni po zabiegu.

Jak dbać o ranę po labioplastyce?

Zalecana jest delikatne ale dokładne mycie stref intymnych minimum 3 razy dziennie oraz każdorazowo po skorzystaniu z toalety. Najlepiej stosować emulsje hipoalergiczne. Woda nie może być ani za zimna ani za gorąca. Do momentu zagojenia się rany (około 14 dni), po umyciu ranę należy osuszyć sterylnym gazikiem poprzez jego przykładanie do skóry (nie pocierać!) i zastosować zalecony przez lekarza płyn do dezynfekcji (Octenisept, Skinsept Mucosa) i poczekać do momentu jego wchłonięcia.

Podpaski i wkładki higieniczne powinny mieć bawełnianą powierzchnię. Z tamponów nie wolno korzystać przez około 6 tygodni. Do momentu zagojenia rany najlepiej nosić luźną, bawełnianą, oddychającą bieliznę. 

Więcej na temat zaleceń po labioplastyce >>

Czy po labioplastyce można jeździć konno i na rowerze?

Zaleca się unikanie intensywnych aktywności fizycznych, które mogą powodować nacisk lub tarcie w okolicy stref intymnych, przez co najmniej 6-8 tygodni. Do jazdy konnej można wrócić po upływie 6 miesięcy.

Przed powrotem do jazdy konnej i dłuższych wycieczek rowerowych najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który wykonał zabieg. Lekarz oceni, czy obszar operowany zagoił się prawidłowo i czy pacjentka jest gotowa do powrotu do tych aktywności.

Czy po labioplastyce dostaje się zwolnienie lekarskie? Kiedy do pracy po labioplastyce?

Jeśli praca nie wymaga ciągłego siedzenia lub dużej aktywności fizycznej, a zabieg labioplastyki był stosunkowo mało inwazyjny i przebiegł bez powikłań, w niektórych przypadkach 3-4-dniowa przerwa od pracy może być wystarczająca. Ostateczną decyzję należy pozostawić lekarzowi prowadzącemu, który oceni stan zdrowia pacjentki oraz indywidualne okoliczności.

Ważne jest, aby po zabiegu dać sobie wystarczająco czasu na rekonwalescencję i unikanie nadmiernego wysiłku. Nawet jeśli praca nie wymaga dużej aktywności fizycznej, mogą wystąpić dyskomfort, obrzęk lub inne objawy pooperacyjne, które mogą utrudnić wykonywanie obowiązków zawodowych. Dlatego zalecane jest by przewidzieć 4-5 dni wolnego niezależnie od charakteru wykonywanej pracy.

Jeżeli praca wymaga długotrwałego siedzenia lub wykonywania ciężkich prac fizycznych, wskazane jest 10-14 dni zwolnienia. Zwolnienie może być wystawione jeśli zabieg był przeprowadzany ze wskazań medycznych.

Czy labioplastyka jest bezpieczna? Jakie są możliwe powikłania po labioplastyce?

Labioplastyka to zabieg z reguły bezpieczny, z którym nie wiążą się powikłania zagrażające życiu pacjentki. Należy jednak liczyć się z możliwością wystąpienia powikłań takich jak:

  • wydłużony okres gojenia się rany, krwawienia, krwiaki
  • rozejście się rany i konieczność ponownego założenia szwów
  • powstanie przemijających twardych blizn
  • przemijające lub przedłużone ograniczenie czucia
  • rozejście się wargi
  • bolesność podczas stosunku
  • asymetria

Jeżeli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy najlepiej od razu skontaktuj się z lekarzem, który wykonał zabieg. Dolegliwości takie jak zwiększający się obrzęk lub ból w kilka dni po zabiegu, pojawienie się wydzieliny z rany czy ograniczenie czucia stanowią silną przesłankę do bezzwłocznego kontaktu z lekarzem lub kliniką gdzie został wykonany zabieg.