Laserowe usuwanie tatuażu
Kiedy warto zdecydować się na usunięcie tatuażu metodą laserową?
Trudno jest przewidzieć konsekwencje swoich decyzji szczególnie, kiedy tatuaż stały wykonany jest w młodym wieku – już za kilka lat może okazać się on niechcianą “ozdobą” naszego ciała. Usunięcie niechcianego rysunku nierzadko okazuje się droższe, bardziej bolesne i czasochłonne niż jego wykonanie – warto być tego świadomym zanim zdecydujemy się na tatuaż.
Wraz z postępującymi procesami starzenia skóra staje się mniej elastyczna i pomarszczona, a wzór tatuażu, który naturalnie prezentuje się atrakcyjnie na skórze młodej i napiętej, wraz z jej wiotczeniem może stracić na swoich walorach estetycznych. Możliwe jest jednak wyodrębnienie na ludzkim ciele miejsc, gdzie skóra zachowuje swoją jędrność i elastyczność zauważalnie dłużej. Tatuaże wykonane na kostce, plecach, karku lub przedramionach najprawdopodobniej zachowają swój estetyczny wygląd dłużej, niż wzory wytatuowane na udach i brzuchu.
Barwniki wykorzystywane do tatuażu wprowadzane są do głębokiej warstwy skóry. Wykonane z materiałów obojętnych dla ludzkiego organizmu, są przez niego tolerowane – nie dochodzi więc do stanu zapalnego, pod warunkiem, że prawidłowo o tatuaż dbamy. Na poziomie skóry właściwej nie dochodzi do złuszczania naskórka – dlatego też barwnik pozostaje w skórze przez wiele lat, bez dodatkowych skutków ubocznych w postaci alergii i stanów zapalnych.
Należy jednak pamiętać, że skład tuszu do tatuażu oraz użytych barwników jest bardzo równorodny, dlatego też usunięcie całkowite tatuażu nierzadko stanowi duże wyzwanie.
Skuteczne metody usuwania tatuażu
Metody likwidowania tatuażu bazują na dotarciu do pigmentu w głębokiej warstwach skóry i jego usunięciu. Tradycyjne metody usuwania tatuażu to peeling chemiczny, laser chirurgiczny i dermabrazja.
Zabiegi tymi metodami wymagają odporności na ból oraz dozy cierpliwości, chociaż zdarza się, że niechciany tatuaż usunąć można w trakcie jedynie 1-2 zabiegów. Skutkiem ubocznym tradycyjnych metod jest jednak bliznowacenie – powstające blizny przerostowe są twarde i wypukłe, przez co zdecydowanie widoczne na skórze i nieestetyczne.
Usuwanie makijażu permanentnego
Nieprawidłowo wykonany makijaż permanentny, który nie znika po 2-3 latach, może również wymagać laserowego usunięcia. W makijażu permanentnym barwnik umieszcza się w głębszych warstwach naskórka, który z czasem ulega złuszczeniu, wraz z zaaplikowanym barwnikiem. W przeciwieństwie do tatuowania, przy prawidłowym wykonaniu makijażu permanentnego nie pojawia się żadne krwawienie.
Różnica w głębokości aplikacji pigmentu w tatuażu i makijażu permanentnym jest niewielka, zaledwie 0.5 mm – dlatego tak często zdarza się, że makijaż permanentny wykonany przez personel bez doświadczenia pozostaje w skórze głębokiej na zawsze.
Usuwanie tatuażu laserem Q-Switch
Q-Switch to tak naprawdę grupa laserów emitujących impulsy o bardzo krótkim czasie trwania, jednak bardzo dużej mocy. Emitowane wiązki lasera działają selektywnie jedynie na komórki zawierające barwnik – pacjent nie odczuwa bólu jeżeli laser natrafi na skórę poza obszarem tatuażu. Krótkie działanie lasera chroni również przed uszkodzeniem sąsiadujących komórek pozbawionych pigmentu.
Q-Switch to laser o znacznie większej energii niż np. stosowany w wygładzaniu skóry laser frakcyjny, który bazuje na reakcji fototermicznej. Laser frakcyjny CO2 selektywnie uszkadza komórki przez podgrzanie i odparowanie ich głównego elementu – cząsteczek wody.
W przeciwieństwie do lasera frakcyjnego CO2, laser Q-Switch wykorzystuje efekt fotomechaniczny, powodując rozbicie barwnika na mniejsze cząsteczki, warstwa po warstwie tatuażu. Mniejsze cząsteczki pigmentu dostają się do przestrzeni międzykomórkowej, gdzie usuwane są przez makrofagi – komórki żerne z układu limfatycznego, które neutralizują patogeny i pozostałości po barwniku.
Dysponując laserem Q-Switch możemy do usunięcia tatuażu wykorzystać kilka długości fal, które docierają do różnych głębokości warstw skóry. Laser Q-Switch pozwala usunąć różnokolorowe rysunki z ciała, niezależnie od głębokości, na jakiej zaaplikowano pigment. Najdłuższe wiązki lasera powyżej 1000 nm absorbują barwnik czarny, brązowy i granatowy. Do redukcji pigmentu czerwonego, pomarańczowego i fioletowego wykorzystuje się krótsze wiązki o długości 532 nm.
Usuwanie tatuażu za pomocą Q-Switch zazwyczaj wymaga kilku zabiegów w odstępach 4-6 tygodni. Nie jest możliwe dokładne określenie tego, po ilu zabiegach laserowych tatuaż zniknie, przed rozpoczęciem procesu laseroterapii. Liczba potrzebnych zabiegów zależeć będzie od składników chemicznych zawartych w barwniku oraz głębokości, na jakiej został zaaplikowany.
Barwniki najtrudniejsze do usunięcia to kolor zielony, biały i żółty – warto to wziąć pod uwagę zanim zdecydujemy się na wykonanie tatuażu. Profesjonalnie wykonane tatuaże są z reguły najtrudniejsze do usunięcia (nawet do 10 zabiegów laserem) ze względu na głęboką aplikację trwałego barwnika wysokiej jakości. Do zlikwidowania źle wykonanego makijażu permanentnego z reguły wystarczą 3-4 zabiegi. Tatuaże białe, świecące w promieniach ultrafioletowych, mogą pozostać jedynie wspomnieniem po zastosowaniu chirurgicznego lasera CO2.
Gabinet medycyny estetycznej Nowa Estetyka we Wrocławiu oferuje bezpieczne i skuteczne zabiegi z zakresu laseroterapii:
- laserowego usuwania tatuażu
- laserowej korekty tatuażu
- laserowego usuwania makijażu permanentnego
- redukcja tatuaży wieloletnich, głębokich, kolorowych
- redukcji blizn
- usuwania znamion potrądzikowych
- eliminacji przebarwień i plam starczych
- laserowego zamykania popękanych naczynek