Lifting wolumetryczny twarzy – działanie i wskazania
Wraz z wiekiem ubytki w tkance i opadanie skóry pod wpływem grawitacji są bardziej widoczne. Urządzenia i metody takie jak mezoterapia igłowa, karboksyterapia i lasery pozwalają poprawić ogólną kondycję skóry (grubsza, bardziej napięta). Zabiegi te redukują też zmarszczki, ale nie odbudują utraconej objętości, tam gdzie wystąpiły ubytki podskórnego tłuszczu i tkanki łącznej.
Lifting wolumetryczny kwasem hialuronowym
Wolumetria twarzy polega na podaniu wypełniacza, który zwiększa objętość tkanki i jednocześnie modeluje kształt twarzy. Preparaty do wolumetrii pozwalają “wypchnąć” skórę do przodu, dzięki czemu spłycają się nie tylko zmarszczki mimiczne i bruzdy, ale również zapadnięcia w twarzy spowodowane ubytkami tłuszczu. Do mniej oczywistych zabiegów wolumetrycznych należą korekta kształtu nosa czy odmładzanie dłoni.
Wolumetria twarzy – ile ml produktu?
Podana objętość kwasu hialuronowego, zazwyczaj od 0,1 do 2 ml, zależeć będzie od celu, w jakim wykonywany jest zabieg.
Miejscowe korekty – takie jak redukcja zapadnięć pod oczami, tzw. brukowana broda, korekta krzywego nosa, zapadnięte skronie itp. Zazwyczaj jedna ampułka produktu, tj. 1 ml, jest wystarczająca, chociaż występują różne pojemności strzykawek. Przy okazji konsultacji kontrolnej możliwe jest podanie pozostałej objętości ampułko-strzykawki, jeżeli pierwotny efekt nie spełnia oczekiwań.
Zaburzone proporcje twarzy i korekta asymetrii takich jak nierówna linia żuchwy, krótka broda, dysproporcja warg, nierówny uśmiech, uwypuklenia kości policzkowych na różnych wysokościach itp. Tu szczególnie ważny jest zmysł estetyczny i zastosowanie odpowiedniej objętości preparatu aby przywrócić symetrię twarzy. Zazwyczaj podaje się 0,5-2 ml wypełniacza.
Zabiegi odmładzające twarz polegają na podaniu znacznie mniejszych objętości produktu rzędu 0,1-0,5 ml, jednak gęściej, w rozłożeniu na większej powierzchni twarzy.
Wypełniacze stosowane w wolumetrii
Powszechnie stosowane stymulatory tkankowe do wolumetrii to preparaty z kwasem L-polimlekowym, poliprolaktonem czy hydroksyapatytem wapnia. Ich działanie polega na stymulacji produkcji nowego kolagenu i elastyny. Na efekty trzeba jednak poczekać, nie dają one widocznego wymodelowania tkanki bezpośrednio po podaniu.
- Kwas L-polimlekowy – wolumetria, wygładzenie zmarszczek o średniej i dużej głębokości
- Hydroksyapatyt wapnia – dolina łez, zapadnięte poliki, dłonie, średnie i głębokie zmarszczki. Jako jedyny z wymienionych biostymulatorów daje natychmiastowy efekt objętościowy, bo działa jak wypełniacz. Efekt utrzymuje się 12 miesięcy i dłużej.
- Poliprolakton – twarz, szyja, dekolt, dłonie. Daje stabilne i długotrwałe efekty, w zależności od rodzaju produktu efekt utrzymuje się od roku do 4 lat.
Innym produktem do wolumetrii jest usieciowany kwas hialuronowy. Kwas HA podawany jest zdecydowanie najczęściej. Efekty objętościowe podania hialuronu widać od razu po zabiegu, jednak ma to do siebie, że z czasem jest wchłaniany przez organizm, więc zabieg trzeba powtarzać. W zależności od produktu efekt utrzymuje się 6-12 miesięcy (wytyczne producentów). Przy dużych ubytkach tkanki, aby efekt był zadowalający, należy podać więcej wypełniacza – co prowadzić może do mało naturalnego efektu.
Produkty do wolumetrii często zawierają lidokainę, co podnosi komfort zabiegu. Kolejne wkłucia nie powinny być już wyczuwalne.
Lifting wolumetryczny – wskazania
- Wolumetria twarzy, linii żuchwy, brody, policzków
- Odmłodzenie dłoni
- Wymodelowanie okrągłej lub bardzo szczupłej twarzy, np. po znacznej utracie masy ciała
- Skrzywienie grzbietu nosa, garb na nosie
- Zapadnięte skronie
Dla kogo zabieg wolumetrii?
Przeciwwskazaniem do podania kwasu HA jest oczywiście alergia na kwas hialuronowy i polimlekowy, lub którykolwiek inny składnik produktu. Reakcje uczuleniowe często występują nie przez sam hialuron, ale śladowe ilości innych składników. Pacjent musi być zawsze poinformowany, jaki preparat dostaje. Kolejnymi przeciwwskazaniami są problemy naczyniowe i infekcje.
W gabinecie pracuję jedynie na sprawdzonych produktach czołowych producentów. Zabiegów wypełniaczami nie wykonuję u kobiet w ciąży i w okresie karmienia. Pacjent na zabieg musi stawić się zdrowy, w ogólnie dobrym stanie zdrowia.
Ograniczenia wiekowe
Liftingów wolumetrycznych wypełniaczem nie wykonuję u młodych pacjentów, u których występują co najwyżej pierwsze oznaki starzenia i nie doszło jeszcze do ubytku podskórnej tkanki tłuszczowej. Kwestionować można, jaki jest cel takiego zabiegu i jaki efekt estetyczny chcemy osiągnąć. U osób przed 25. rokiem życia organizm sam wytwarza nowe włókna kolagenowe, potrzebny jest jedynie mały “push” by przyspieszyć ten proces w problematycznym dla pacjenta rejonie twarzy. Naturalne efekty osiąga się przez np. mezoterapię fibryną i osoczem bogatopłytkowym.
Wolumetria a inne zabiegi estetyczne
Wypełniaczy nie należy podawać jednocześnie z takimi zabiegami medycyny estetycznej jak dermabrazja, peelingi chemiczne. Przerwa między nimi powinna wynosić co najmniej 2 tygodnie. Dłużej jeżeli wystąpiły poważniejsze podrażnienia.
dr Łukasz Bełza
Bibliografia 1. Murad Alam, Nieoperacyjny lifting. Seria Dermatologia Kosmetyczna, Elsevier Urban & Partner, 2011 2. Gerhard Sattler, Uliana Gout, Wypełniacze – ilustrowany przewodnik kliniczny, Warszawa 2018