Zabiegi medycyny estetycznej pod oczy

dr n med. Łukasz Bełza
Szkolenie specjalizacyjne z zakresu ginekologii i położnictwa ukończył w I Klinice i Katedrze Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu. Swoją wiedzę pogłębiał w Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej przy PTL w Warszawie. Uczestnik licznych szkoleń i konferencji medycznych. Jego filozofia ginekologii i medycyny estetycznej jest nastawiona na odtwarzanie utraconego z czasem piękna i proporcji przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa zabiegów.

Cienka i pozbawiona gruczołów łojowych skóra okolic oczu starzeje się znacznie szybciej niż inne rejony ciała. Wraz z naturalnie zmniejszającym się poziomem kolagenu w komórkach skóry, oraz dużym narażeniem na czynniki niekorzystne – np. promienie UV – skóra wokół oczu wiotczeje, pojawiają się głębokie zmarszczki boczne (tzw. kurze łapki).

Cienie i worki pod oczami

Sine, zapadnięte cienie pod oczami są potęgowane przez ubogą dietę, odwodnienie skóry, palenie papierosów, niedosypianie i życie w ciągłym stresie. Na powstawanie worków i cieni pod oczami wpływa także genetyka – cienka skóra obraz budowa okolic oka jest w dużej mierze dziedziczona. Nie bez znaczenia pozostaje sama budowa czaszki – w przypadku głęboko osadzonych oczu wklęsłe cienie pod oczami będą jeszcze bardziej widoczne.

Najczęstsze problemy okolic oczu pojawiające się wraz z postępującymi procesami starzenia:

  • Worki tłuszczowe pod oczami
  • Opadające powieki górne
  • Zmarszczki wokół oczu, zmarszczki boczne
  • Zagłębienia i cienie pod oczami
  • Zagłębienia doliny łez
  • Obrzęki

O okolice oczu trzeba należycie dbać, chronić przed promieniowaniem słonecznym, delikatnie ale dokładnie usuwać makijaż i regularnie się wysypiać. Zabiegi medycyny estetycznej pomagają z kolei spowolnić postępujące efekty procesów fotostarzenia i utrzymać skórę okolic oczu w ogólnej dobrej kondycji.

Korekta opadających powiek

Kolagen odpowiada za utrzymanie napięcia w skórze. Powstające wraz z wiekiem ubytki kolagenu oraz siła grawitacyjna powodują naturalne opadanie górnych powiek. Do spychania brwi i powiek w dół przyczynia się również coraz wiotka skóra na czole i mniejsza siła mięśni odpowiedzialnych za poruszanie powiekami.

Do zabiegów umożliwiających delikatne uniesienie powiek górnych należy m.in. ostrzykiwanie toksyną botulinową typu A (jad kiełbasiany). Z kolei ablacyjny laser frakcyjny CO2 pozwala zahamować postępującą utratę kolagenu, dając delikatny efekt niechirurgicznego liftingu powiek. Do skutecznego obkurczania skóry powiek wykorzystuje się zabieg plazmą, który można wykonać w znieczuleniu miejscowym, i nie pozostawia on blizn. Efekt działania urządzenia w postaci obkurczenia skóry w znacznym stopniu widoczny jest od razu po zabiegu.

Opadającymi powiekami najlepiej zająć się jak najwcześniej – regenerujący zabieg na powieki pomoże powstrzymać nasilenie się problemu do tego stopnia, kiedy nadmiar skóry ograniczać będzie pole widzenia. Fałdy skórne usuwa się chirurgicznie – zabieg blefaroplastyki (operacyjnej plastyki powiek) przeprowadzany jest w znieczuleniu, wiąże się z założeniem szwów i pozostawia mało widoczne blizny. Podczas operacyjnej korekty powiek można także zająć się usunięciem przepuklin tłuszczowych.

Usuwanie kurzych łapek

Kurze łapki czyli zmarszczki boczne wokół oczu powstają wskutek naturalnej pracy mięśni mimicznych podczas śmiania się i mrużenia oczu – dlatego tak trudno jest ich uniknąć. Wraz ze starzeniem maleje elastyczność skóry i zmarszczki boczne oczu utrwalają się. Jednak pojawienie się pierwszych “kurzych łapek” w dużej mierze zależy od predyspozycji indywidualnych. Należą do nich dbałość o systematyczną pielęgnację skóry okolic oczu i jej odpowiednie nawilżenie, długotrwała ekspozycja twarzy na promienie UV, stopień ekspresji oraz ogólnie tryb życia.

Na pierwsze, płytkie zmarszczki mimiczne dookoła oczu stosuje się toksynę botulinową – tymczasowo blokuje ona przekaźnictwo nerwowe do mięśni mimicznych i tym samym opóźnia pogłębianie się zmarszczek. Botulina to skuteczna profilaktyka anti-aging dla osób w wieku 25-30.

Na głębsze zmarszczki wokół oczu skuteczne są zabiegi regenerujące laserem frakcyjnym CO2. Laser frakcyjny działa długofalowo – stymuluje komórki do zwiększonej produkcji kolagenu i tym samym poprawia się sprężystość skóry.

Korekta doliny łez

Określane mianem “doliny łez” zagłębienie biegnące od wewnętrznego kącika oka, ukośnie po policzku, powstaje wskutek zaniku podskórnej tkanki tłuszczowej. Zapadnięcie w skórze potęguje ciągłe zmęczenie i niedosypianie. Medycyna estetyczna daje możliwość wypełnienia doliny łez dzięki zastrzykom z kwasu hialuronowego. Efekt widoczny jest od razu po zabiegu i utrzymuje się średnio 12 miesięcy. Jest to świetna alternatywa dla zabiegu wypełniania doliny łez za pomocą własnego tłuszczu (lipofilling), który jest bardziej inwazyjny i nierzadko wymaga dwóch zabiegów.

Obrzęk powiek dolnych

Obrzęki pod oczami powstają głównie wskutek niewielkich lokalnych problemów z mikrokrążeniem. Mezoterapia igłowa z podaniem preparatów odżywczych pozwala usprawnić mikrokrążenie w miejscu zastrzyków i tym samym zmniejszyć obrzęk.

Redukcja cieni pod oczami

Nieestetyczne cienie pod oczami nadają twarzy smutnego wyrazu, wydaje się, że jesteśmy ciągle zmęczeni – w wielu przypadkach rozwiązaniem problemu jest odpowiednia dawka snu oraz krem na poprawę mikrokrążenia w skórze. U niektórych pacjentów jednak cienie pod oczami to nie oznaka niewyspania, ale skutek utraty (zapadnięcia się) tkanki tłuszczowej.

Utrata objętości skóry w tej okolicy oka prowadzi do powstania efektu cienia. Problem staje się jeszcze bardziej zauważalny gdy spod cienkiej warstwy wiotkiej skóry prześwitują naczynka włosowate o sinym odcieniu. Na usuwanie cieni pod oczami najczęściej stosuje się zabiegi laserem frakcyjnym CO2. Ich celem jest zwiększenie gęstości skóry – staje się ona grubsza i tym samym zastępuje ubytki w podskórnej tkance tłuszczowej.

dr Łukasz Bełza