Labioplastyka Wrocław – centrum medyczne Nowa Estetyka

Labioplastyka warg sromowych mniejszych

Labioplastyka to zabieg chirurgicznej korekty warg sromowych wybierany przez pacjentki niezadowolone z wyglądu defektów okolic intymnych, których wielkość i kształt w dużej mierze uwarunkowane są genetycznie.

Labioplastyka obejmuje redukcję przerostu warg sromowych mniejszych, zmianę kształtu lub wyrównanie ich asymetrii poprzez usunięcie nadmiaru tkanki. W klinice Nowa Estetyka labioplastyka wykonywana jest m.in. metodą fenestracji, która gwarantuje optymalne efekty estetyczne z przywróceniem naturalnie wyglądającego brzegu oraz niewidoczne blizny po zabiegu. Dostępne jest kilka technik labioplastyki (trim, wedge), dlatego finalnie metoda zabiegu dobierana jest indywidualnie do warunków anatomicznych pacjentki. 

Zabieg labioplastyki za pomocą radiofal minimalizuje ryzyko powstania krwiaków i traumatyzację tkanek. W porównaniu z zastosowaniem skalpela lub lasera, w zabiegu radiofalą istnieje mniejsze ryzyko krwawienia podczas samego zabiegu, oraz zasinienia i krwiaków po zabiegu. Dodatkowym atutem wykorzystania radiofal jest szybsze i lepsze gojenie się tkanki w porównaniu z laserem który uszkadza okoliczną tkankę podczas cięcia powodując dłuższe gojenie.

W zależności od anatomii pacjentki, niekiedy zabieg labioplastyki łączy się z plastyką napletka łechtaczki mającą na celu usunięcie nadmiaru otaczającej tkanki. Pozwala to na zachowanie estetycznych proporcji i poprawę wyglądu przerośniętego lub asymetrycznego napletka łechtaczki. Przerost napletka łechtaczki może również powodować podobny dyskomfort co przerost warg sromowych – wtedy zalecenia do wykonania zabiegu wychodzą poza aspekt czysto estetyczny.


Labioplastyka – wskazania do zabiegu

Wskazaniem do labioplastyki jest dyskomfort odczuwany przez pacjentki podczas stosunku, uprawiania sportu (jazda konna, jazda na rowerze) oraz codziennych czynności. Coraz częściej jednak, w przypadku nadmiernie rozwiniętych warg sromowych, zabiegi labioplastyki podyktowane są względami estetycznymi. Przywrócenie estetycznego wyglądu narządów intymnych dla wielu kobiet oznacza odzyskanie pewności siebie, komfortu życia codziennego i jakości życia seksualnego. Wskazania do labioplastyki:

  • Asymetria i zmiany kształtu warg sromowych
  • Przerost warg sromowych mniejszych
  • Niezadowolenie z wyglądu estetycznego stref intymnych
  • Dyskomfort, otarcia i podrażnienia podczas współżycia i życia codziennego (np. podczas ćwiczeń) 
  • Trudności w utrzymaniu higieny stref intymnych
  • Nawracające infekcje 

Labioplastyka – przebieg zabiegu

Zabieg plastyki warg sromowych poprzedza wnikliwy wywiad lekarski oraz badanie ginekologiczne. W trakcie konsultacji lekarz przedstawia szczegółowy opis przebiegu labioplastyki i uzgodniony zostaje pożądany efekt końcowy korekty.

Labioplastyka za pomocą radiofali wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i trwa 45 minut – 3h. Pacjentka nie odczuwa bólu. Usunięty zostaje nadmiar tkanki, następnie rany zostają zamknięte poprzez założenie wchłanialnych szwów śródskórnych dla jak najlepszego wyniku estetycznego.

Labioplastyka – pielęgnacja i zalecenia po zabiegu

Labioplastyka nie wymaga hospitalizacji, pacjentka może wrócić do domu od razu po zabiegu. 

Po zabiegu należy zachować szczególną higienę intymną stosując mydło o właściwościach lekko dezynfekujących każdorazowo po skorzystaniu z toalety. Miękkie wkładki higieniczne pomogą uniknąć otarć i podrażnień. 

Dyskomfort łagodzić można przyjmując leki przeciwbólowe (ból w okolicy krocza ustępuje do tygodnia po zabiegu). Bezpośrednio po zabiegu zaleca się unikać długiego siedzenia lub wielogodzinnej jazdy samochodem. Po ok. 8-9 dniach ma miejsce pierwsza wizyta kontrolna. Pomimo tego że do szycia wykorzystuje się szwy rozpuszczalne dla lepszego efektu estetycznego zostają one zdjęte podczas tej wizyty. 
W Nowa Estetyka zalecamy trzy wizyty kontrolne: w 9 dobie po zabiegu, po 6 tygodniach i 6 miesiącach.

Dowiedz się więcej na temat zaleceń po labioplastyce

Kiedy zobaczę efekty zabiegu?

Całkowite zagojenie rany następuje po 6-8 tygodniach. Rezultat końcowy zabiegu widoczny jest po 6 miesiącach. Przez 2 tygodnie po zabiegu zaleca się unikanie intensywnej aktywności fizycznej i dźwigania, a także wstrzemięźliwość seksualną przez 6 tygodni. 

Przygotowanie do zabiegu

Wskazówki postępowania przed zabiegiem oraz wymagane wyniki badań:

  • zabieg wykonywany krótko po menstruacji, nigdy w trakcie krwawienia lub kilka dni przed
  • badanie cytologiczne
  • morfologia
  • układ krzepnięcia
  • glukoza na czczo
  • zakaz przyjmowania aspiryny i leków wpływających na krzepnięcie na 7 dni przed zabiegiem
  • depilacja miejsc intymnych przed zabiegiem 

Dowiedz się więcej na temat tego, jak przygotować się do zabiegu labioplastyki. 

Labioplastyka – Przeciwwskazania

  • Ciąża, karmienie piersią 
  • Menstruacja
  • Procesy rozrostowe
  • Uczulenie na środek znieczulający 
  • Infekcje stref intymnych – zabieg można wykonać dopiero po ich wyleczeniu 
  • Nieprawidłowy wynik cytologii 


Czy labioplastyka jest dostępna dla pacjentek spoza Wrocławia?

Tak, zabieg labioplastyki jest dostępny również dla pacjentek spoza Wrocławia. Nasza klinika przyjmuje pacjentki z całego Dolnego Śląska, w tym z takich miast jak Świdnica, Legnica, Wałbrzych, Lubin, Głogów, Zgorzelec czy Jelenia Góra. Zabieg przeprowadza doświadczony lekarz specjalizujący się w tego typu procedurach, co gwarantuje fachowe podejście i bezpieczeństwo.

Pacjentki często zwracają uwagę na prywatność, komfortowe warunki, oraz szczegółową konsultację przed zabiegiem – i to właśnie zapewniamy.

Ile kosztuje labioplastyka w Wrocławiu?

Cena labioplastyki metodą radiofali w klinice Nowa Estetyka zaczyna się od 4 000 zł.