Zamykanie naczynek Wrocław – Nowa Estetyka
Laserowe zamykanie naczynek przy użyciu lasera VPL – na czym polega zabieg?
Laser VPL (Variable Pulsed Light), w przeciwieństwie do starszego technologicznie IPL, emituje wiązki świetlne o szerokim spektrum, dostosowanym indywidualnie do odcienia skóry pacjenta i głębokości położenia naczynek.
Zasada działania lasera VPL opiera się na zjawisku fototermolizy. Wyemitowane światło w tym przypadku dociera do hemoglobiny, białka zlokalizowanego w erytrocytach, gdzie zostaje pochłonięte. Pochłonięta energia świetlna ulega konwersji do energii cieplnej, podgrzewając tym samym wodę zawartą w tkankach naczyń krwionośnych. Woda wyparowuje, wysuszając komórki, w wyniku czego następuje zasklepienie ścianek naczynia i jego obumarcie. W ten sposób niechciane naczynia włosowate zostają stopniowo wchłonięte do organizmu i przestają być widoczne.
Zamykanie naczynek laserem VPL – inne korzyści
Równolegle do usunięcia naczynek, gwałtowne ogrzanie głębszych warstw skóry powoduje usunięcie nieestetycznego przewlekłego rumienia, powstającego w wyniku np. wypicia gorącego napoju czy zmian temperatury.
Co więcej, uszkodzenie tkanek skóry aktywuje żyjące w niej fibrocyty – komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu. Fibrocyty zwiększają retencję wody oraz odbudowują tkankę łączną. Powierzchowne warstwy skóry zostają napięte, co z kolei zapewnia długotrwały efekt fotoodmłodzenia skóry twarzy.
Dzięki szerokiemu wachlarzowi rodzajów wymiennych głowic, urządzenie VPL umożliwia nam nakierowanie procesu laseroterapii na:
- Epilację (trwałe usuwanie owłosienia)
- Usunięcie przebarwień
- Redukcję naczynek na twarzy, usunięcie pajączków na nogach
- Terapię skoncentrowaną na odmłodzeniu skóry (fotoodmładzanie laserem)
Laser VPL sprawdza się także jako metoda wspomagająca walkę z trądzikiem.
Jak wygląda zabieg laserowego usuwania naczynek?
Przed zabiegiem lekarz medycyny estetycznej przeprowadza rozmowę z pacjentem, zbierając istotne dla leczenia informacje. Następnie ocenia stan skóry, ilość naczynek oraz głębokość, na której się znajdują. Aby zapewnić jak największy komfort zabiegu, przed naświetlaniem skóra pacjenta zostaje posmarowana żelem ochładzającym. Dodatkowo po każdym strzale z lasera urządzenie ochładza skórę, aby zmniejszyć dyskomfort bólowy.
Po dobraniu odpowiednich parametrów światła lasera, lekarz przystępuje do naświetlania. Po skończonym naświetlaniu skóra może być lekko zaczerwieniona i obrzęknięta – efekt ten może utrzymywać się od kilku do kilkunastu godzin, rzadko kilku dni.
Laserowe zamykanie naczynek – przeciwwskazania
Zabiegu usuwania naczynek laserem nie przeprowadza się u osób, u których stwierdzono bielactwo, skłonność do bliznowacenia lub na obszarze skóry poddawanym zabiegowi zamykania naczynek występuje niewyleczona infekcja. Laseroterapii nie przeprowadza się u kobiet w ciąży lub podczas okresu laktacji.
Na tydzień przed zabiegiem należy odstawić leki wpływające na krzepliwość krwi (aspiryna) oraz leki z grupy retinoli. Na 7 dni przed zabiegiem zamykania naczynek należy również odstawić preparaty zawierające w składzie zioła światłouczulające.