Zalecenia po toksynie botulinowej – jak zatrzymać efekty na dłużej?
Toksyna botulinowa typu A, czyli eliksir młodości, znany również jako lunchowy zabieg anti-aging, skutecznie niweluje zmarszczki mimiczne i poprawia napięcie skóry. Efekty terapii nie są jednak “na zawsze” i zabiegi trzeba powtarzać, zazwyczaj co kilka miesięcy. Jak dbać o twarz i czego unikać, tak by zachować rezultaty jak najdłużej?
Toksyna botulinowa – kiedy zaczyna działać? Kiedy zobaczę pierwsze efekty?
Botulina zazwyczaj zaczyna działać po 2-3 dniach. Pierwszym efektem będzie odczucie delikatnego osłabienia mięśni mimicznych, natomiast na finalny efekt zabiegu trzeba poczekać około 14 dni.
Po tym czasie warto udać się na sugerowaną wizytę kontrolną, podczas której lekarz może ocenić rezultaty leczenia i zdecydować o ewentualnym podaniu kolejnej dawki produktu.
Dlaczego efektów zabiegu toksyną botulinową nie widać od razu?
Działanie toksyny botulinowej polega na zahamowaniu przekaźnictwa nerwowego w obrębie mięśni mimicznych twarzy i osłabieniu ich kurczliwości. Proces ten zaczyna się właśnie dopiero po 2-3 dniach od aplikacji produktu.
Toksyna botulinowa nie ma działania wolumetrycznego i nie jest stosowana celem modelowania kształtu twarzy.
Jak długo utrzymują się efekty? Jak często zabieg trzeba powtarzać?
Zwykle efekty po zabiegu toksyną botulinową utrzymują się 3-6 miesięcy. Nie jest to jednorazowa terapia i aby przedłużyć efekt będzie trzeba poddać się kolejnym zabiegom.
Z czasem działanie toksyny słabnie na tyle, że rezultaty nie są już widoczne i satysfakcjonujące dla pacjenta. Połączenia nerwowe między mięśniami a nerwami odbudowywują się i powraca pierwotna kurczliwość mięśni. Oznacza to, że mogą pojawiać się nowe zmarszczki, a istniejące będę się pogłębiać.
Na czas działania toksyny wpływa szereg czynników, od wieku pacjenta po styl życia.
Niekiedy po pierwszym zabiegu, kiedy podano dużą dawkę preparatu, efekty mogą utrzymywać się dłużej, 7-8 miesięcy. Przedłużone działanie wynika z indywidualnej predyspozycji pacjenta do wolnego metabolizmu botuliny. Również pacjenci, którzy regularnie stosują preparaty z toksyną botulinową, po kilku zabiegach zauważają przedłużone działanie toksyny i rzadziej muszą zabiegi powtarzać.
Toksyna botulinowa – kiedy można powtórzyć zabieg?
Odstęp między kolejnymi iniekcjami toksyny botulinowej to co najmniej 4 miesiące.
Jednak zanim zostanie zaplanowany kolejny zabieg, lekarz ocenia ogólny stan skóry i stan zaawansowania problemu, biorąc również pod uwagę wszystkie wcześniejsze zabiegi estetyczne. Dopiero na tej podstawie pacjent zostaje zakwalifikowany do zabiegu.
Co wpływa na czas trwania efektów zabiegu?
Jak długo utrzymają się efekty działania botuliny zależy nie tylko od zastosowanego preparatu, jego ilości i odpowiedniej techniki iniekcji, ale również szeregu czynników indywidualnych dla każdego pacjenta. Należą do nich:
- Wiek i styl życia
- Ogólny stan skóry, głębokość otrzykiwanych zmarszczek
- Dynamika mimiki twarzy w miejscu podania produktu
- Odporność organizmu na działanie toksyny
- Metabolizm i mikrokrążenie w leczonym obszarze twarzy
- Częstotliwość powtarzanych zabiegów
Indywidualne predyspozycje pacjenta mogą istotnie skrócić lub wydłużyć czas utrzymania się efektów.
Jak przedłużyć działanie toksyny botulinowej? Zalecenia po zabiegu botuliną
Stosowanie się do poniższych zaleceń powinno pomóc osiągnąć możliwie jak najdłuższy czas działania preparatu, a w niektórych przypadkach również uniknąć przemieszczenia się toksyny:
- Przez co najmniej 1,5 godziny po zabiegu głowa powinna pozostać w pionowej pozycji, nie wolno się kłaść i pochylać, najlepiej pozostać w pozycji siedzącej. Zapobiega to ewentualnemu przemieszczeniu się preparatu. Nie wolno też podróżować samolotem.
- Przez minimum 24h po zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Preparat potrzebuje czasu na odpowiednie ułożenie a aktywność fizyczna zwiększa ryzyko przemieszczenia.
- Zabieg wymaga przerwania bariery skóry więc przez 24h po zabiegu nie dotykaj skóry brudnymi rękami. Najlepiej w ogóle unikaj niepotrzebnego dotykania twarzy. Uważaj na nieświeże ręczniki wielokrotnego użytku.
- W dniu zabiegu nie spożywaj alkoholu.
- Przez dobę po zabiegu wolno uciskać skóry twarzy, zabronione są peelingi i masaże twarzy. Unikaj nieświadomego podpierania głowy, na przykład podczas pracy przy komputerze.
Czy po zabiegu toksyną botulinową mogę pić alkohol? Czy po zabiegu można palić?
Przed i po zabiegu unikaj spożywania alkoholu, przynajmniej w dniu zabiegu. Alkohol zwiększa przepływ krwi i zatrzymywanie płynów w organizmie, może więc zwiększać obrzęk. Po alkoholu naczynia krwionośne są bardziej podatne na pęknięcia, co zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się siniaków, nawet po małych nakłuciach. Nie ma przeciwwskazań co do palenia papierosów.
Czy botulina może się przemieścić?
Toksyna botulinowa potrzebuje kilku godzin na połączenie z najbliższym receptorem nerwowym i odpowiednie ułożenie w tkance. Przemieszczenie się toksyny oznacza niekontrolowane unieruchomienie innych partii mięśniowych z ryzykiem upośledzenia naturalnej mimiki twarzy, możliwe jest pojawienie się asymetrii. Czas utrzymania się jadu kiełbasianego po jego przemieszczeniu będzie taki sam jak po zabiegu bez skutków ubocznych.
Aby nie doprowadzić do przemieszczenia się toksyny, kluczowe jest zachowanie pionowej postawy przez 2h po zabiegu. W tym czasie nie wolno:
- Kłaść się i pochylać głowy do pozycji horyzontalnej
- Podejmować intensywnej aktywności fizycznej
- Masować i uciskać twarzy w partiach gdzie wstrzyknięto preparat
- Podróżować samolotem