Zabiegi laserowe na twarz – rekonwalescencja, zalecenia po zabiegu (laser frakcyjny, laser VPL)
Dwa z najbardziej popularnych zabiegów laseroterapii na skórę twarzy i szyi, które wykonuję, to laser frakcyjny (ablacyjny) i laser VPL. Laser frakcyjny wymaga od pacjenta odpowiedniej pielęgnacji i niestety często wiąże się z wyłączeniem z życia na kilka dni – zostawia na skórze widoczne ślady w postaci “siateczki” pozostawionej po laserze, co nie dla każdego będzie komfortowe. VPL nie pozostawia na skórze śladów, jednak to, że bezpośrednio po zabiegu nie widać efektów jego działania nie znaczy, że nie wymaga drobnych wyrzeczeń i odpowiedniej ochrony przez kilka tygodni po zabiegu. Wyjaśniam, jak dbać o skórę po zabiegu laserem tak aby skrócić czas rekonwalescencji i osiągnąć jak najlepsze efekty.
Laser frakcyjny – zalecenia po zabiegu i rekonwalescencja
Laser frakcyjny to skuteczna metoda radykalnego odmłodzenia twarzy – pozwala zredukować zmarszczki, poprawia jędrność i napięcie skóry. Doskonale sprawdza się wtedy, kiedy z racji wieku pacjenta, skóra nie posiada już tak dobrych zdolności samoregeneracji i metody mniej inwazyjne (takie jak mezoterapia osoczem, mezoterapia witaminowa) mogą nie dać zadowalających efektów.
- Pacjenci często skarżą się na nieprzyjemne uczucie ściągnięcia skóry, szczególnie jeżeli z natury mają suchą cerę. Odczucie to można porównać do lekkiego poparzenia słonecznego. Niestety pierwszy krem regenerujący można nałożyć dopiero po dobie od zabiegu, po wcześniejszym umyciu twarzy. Utrzymanie suchej skóry przez 24h po zabiegu przyspiesza kolejno proces złuszczania naskórka a następnie regeneracji skóry. Z racji tego, że woda ma działanie nawilżające, może niepotrzebnie rozmiękczyć naskórek co zwiększa ryzyko infekcji i wydłuża czas rekonwalescencji. Krem regenerujący nakłada się bezpośrednio po zabiegu. Pacjent ma nakładać ten krem 6-8 razy dziennie.
- Skórę można przemyć przegotowaną, letnią wodą (lub wodą termalną). Woda nie może być zbyt ciepła – może to powodować dodatkowy dyskomfort. Osuszyć czystym ręcznikiem lub ręcznikiem papierowym. Na ręcznikach materiałowych często znajdują się bakterie, które mogą prowadzić do pojawienia się infekcji. Twarz osuszać delikatnie przykładając ręcznik do twarzy, nie wolno trzeć i pocierać skóry, która po zabiegu będzie czerwona i obrzęknięta. Należy unikać wszelkich działań mogących powodować dodatkowe podrażnienia. Najlepiej ograniczyć dotykanie twarzy do minimum.
- Jeżeli doskwiera nam opuchlizna i napięcie skóry, ulgę przyniosą zimne okłady (przykładane do skóry przez czysty materiał, nigdy bezpośrednio na skórę).
- Po 24-48 godzinach widoczne będą już mikrouszkodzenia naskórka powoli zamieniające się w strupki – jest to oczekiwane po zabiegu. Złuszczającego się naskórka i strupów nie wolno drapać, po kilku dniach odpadają samoczynnie.
- Przez tydzień po zabiegu nie wolno nakładać kolorowych kosmetyków, jedynie zalecane kremy regenerujące. Do czasu pełnego wygojenia nie stosuj też domowych peelingów.
- Ze względu na widoczne ślady pozostawione na skórze, które przechodzą w brązowe strupki (2-3 dni), i następujące złuszczanie się skóry (do 10 dni po zabiegu), warto rozważyć kilka dni urlopu po zabiegu. Jeżeli zajdzie potrzeba, wystawiane jest zwolnienie lekarskie.
- Na 3 dni należy zrezygnować z wysiłku fizycznego (fitness, siłownia itp). Zwiększa to ryzyko pojawienia się infekcji.
- Na co najmniej 7 dni należy zrezygnować z sauny i basenu – wysoka temperatura i chlorowana woda zwiększają ryzyko infekcji.
- Obowiązuje bezwzględny zakaz opalania przez 4-6 tygodni po zabiegu. Codziennie, nawet w zimie i przy pochmurnej pogodzie, należy stosować kremy z wysokim filtrem (co najmniej SPF50). Opalanie po zabiegu laserem może powodować przebarwienia, które potem bardzo ciężko usunąć.
- Odstęp między kolejnymi zabiegami laserowymi na ten sam obszar to min. 45 dni. Odczekaj również co najmniej miesiąc zanim zdecydujesz się na zabiegi peelingujące naruszające strukturę naskórka (np. peelingi chemiczne, mikrodermabrazja).
- Decydując się na kolejny zabieg koniecznie poinformuj lekarza o poprzednich zabiegach na ten sam obszar skóry!
Laser VPL – zalecenia po zabiegu i rekonwalescencja
Laser VPL to jedna z metod zamykania naczynek i redukcji rumienia na skórze twarzy. Redukuje również przebarwienia i drobne zmarszczki mimiczne.
Zabieg nie jest bolesny i zazwyczaj nie wymaga znieczulenia, chociaż odczuwalne jest uderzenie ciepła, co może powodować niewielki dyskomfort. U pacjentów wrażliwych na ból można zastosować znieczulenie, chociaż zwykle nie ma takiej potrzeby. Po zabiegu cera może być lekko zaczerwieniona, ale laser VPL nie pozostawia innych widocznych śladów, bo nie przerywa bariery naskórka.
- Przez 4 tygodnie po zabiegu unikaj nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV, stosuj krem z wysokim filtrem (najlepiej co najmniej SPF50), nie korzystaj z solarium. Po zabiegu VPL na skórę twarzy dla pewnej ochrony najlepiej stosować krem z filtrem nawet przy pochmurnej pogodzie i w zimie, kiedy wydaje nam się, że promieniowanie słoneczne jest minimalne. Ekspozycja na słońce bez mocnej ochrony może prowadzić do przebarwień, które ciężko się leczy.
- Nie ma ograniczeń co do stosowanych kosmetyków i makijażu. Skórę można przemyć i nałożyć krem zaraz po zabiegu.
- Dobrze jest dać skórze odpocząć – dlatego przez 1-3 dni powstrzymaj się od stosowania kosmetyków złuszczających. Po zabiegu VPL na naczynka czy rumień, dobrze jest zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej i sauny na 2-3 dni, gdyż te podwyższają temperaturę ciała i zwiększają mikrokrążenie na skórze twarzy.
- Tak jak w przypadku innych zabiegów laserem, serie wymagają odpowiednich odstępów, zwykle jest to od 2 (zamykanie naczynek) do 4 tygodni (fotoodmładzanie, usuwanie przebarwień).